W sali kina Forum spotkały się kolejne pokolenia przedszkolaków, nauczycieli, rodziców, pracowników oraz sympatyków. Uroczystość zgromadziła również liczne grono przyjaciół przedszkola – władze samorządowe, przedstawicieli stowarzyszeń, instytucji, firm oraz placówek edukacyjnych. – Historię Miejskiego Przedszkola Publicznego nr 7 tworzą od samego początku wspaniali ludzie. Bardzo oddani i bardzo wrażliwi na potrzeby dzieci. Dumą naszego przedszkola są osoby z nami związane – władze naszego miasta, rodzice i przyjaciele. Dzięki nim tworzymy klimat wzajemnej życzliwości i współpracy – podkreśla Ewa Szachowicz, dyrektorka placówki.     

Placówka powstała  w 1984 r. Na przestrzeni lat placówką kierowały Maria Junik, następnie Elżbieta Grudzień. W roku 2005 przedszkole zmieniło swoją siedzibę, zostało przeniesione do wyremontowanego budynku Miejskiego Przedszkola Publicznego nr 8.  W roku następnym, tj. 2006 przedszkole nr 7 przejęło przedszkole nr 8, tym samym poszerzając swoją działalność edukacyjną o pracę z dziećmi niepełnosprawnymi.  Od roku 2007 przedszkole prowadzi dwa oddziały integracyjne, do których uczęszczają dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i dzieci zdrowe. Zatrudniani są specjaliści: psycholog, logopeda, pedagog specjalny, rehabilitant. W roku 2010 przedszkole zmieniło nazwę na Miejskie Przedszkole Publiczne nr 7 z oddziałami integracyjnymi w Bolesławcu.

Jubileusz czterdziestolecia był doskonałą okazją do podsumowania pracy oraz przypomnienia szeregu inicjatyw. Prezydent Bolesławca Piotr Roman, oprócz gratulacji i życzeń, przypomniał wieloletnią tradycję organizowania przez przedszkole nr 7 miejskich jasełek, inicjowanie projektów transgranicznych, międzynarodowych oraz zaangażowanie w projekt „Optymistyczne przedszkole”.     

Dotychczasowe oddziaływania dydaktyczno-wychowawcze organizowane w Miejskim Przedszkolu Publicznym nr 7 w Bolesławcu realizowały koncepcję tworzenia „Przedszkola dobrej jakości”. Misją placówki jest tworzenie przestrzeni, w której rozwijać się i godnie żyć mogą zarówno zdrowi, jak  i osoby  z niepełnosprawnościami.  Podejmowane na przestrzeni lat działania charakteryzowały się m.in.:  organizowaniem takich warunków wychowania, które pozwoliły kreować dziecko na jednostkę indywidualną, twórczą; działaniami wychowawczymi i edukacyjnymi umożliwiającymi dziecku tworzenie „samego siebie”;  systematycznym doskonaleniem zawodowym nauczycieli i doradztwie pedagogicznym; skutecznym i realnym współdziałaniem rodziców i personelu przedszkola; właściwych interakcjach nauczyciel – dziecko – rodzic. Wśród mocnych bolesławieckiej „siódemki” wymienić można:  ugruntowaną pozycję w środowisku lokalnym, wysoki poziom pracy wychowawczo-dydaktycznej i opiekuńczej, tradycje i wykwalifikowaną, kompetentną i twórczą kadrę.

Uroczystość uświetnił wyjątkowy występ małych artystów z przedszkola nr 7, absolwentów oraz rodziców.